Ga direct naar: InhoudGa direct naar: Menu

Verplichte opgave van uitbetaalde bedragen aan derden in 2024

9 december 2024
Leestijd 3 min

De Belastingdienst verplicht organisaties die met zzp’ers werken een opgave te doen van de uitbetaalde bedragen aan derden (UBD). Wat betekent dat voor u?

Wat houdt de renseignerings­verplichting in?

Heeft uw praktijk betalingen aan zzp’ers gedaan, bijvoorbeeld aan waarnemers of andere praktijk­medewerkers op basis van een overeenkomst van opdracht? Dan geldt mogelijk de verplichte renseignering van uitbetaalde bedragen aan derden (UBD) aan de Belasting­dienst. De opgave over 2024 moet uiterlijk op 31 januari 2025 aan de Belasting­dienst worden gedaan.

Verschil inhoudings­plichtige en niet-inhoudings­plichtige uitbetalers

Voor de renseignering is er een verschil tussen betalingen die door inhoudings­plichtige uitbetalers en door niet-inhoudings­plichtigen worden gedaan:

  • Inhoudingsplichtige uitbetalers doen zonder uitnodiging van de Belastingdienst verplichte opgave van uitbetaald bedragen aan derden. U bent een inhoudings­plichtige uitbetaler als u een loonheffingen­nummer heeft en aangifte loonheffingen moet doen.
  • Niet-inhoudings­plichtige uitbetalers kunnen door de Belasting­dienst worden uitgenodigd om opgave te doen. U bent een niet-inhoudings­plichtige uitbetaler als u geen loonheffingen­nummer heeft en geen aangifte loonheffingen doet.

Verschillen en overeenkomsten

Hierna volgen enkele voorbeelden van uitbetaalde bedragen aan personen. Met de gevolgen voor de renseignerings­verplichting.

Praktijkvoorbeelden

Meer lezen?

18 maart 2026
Leestijd 3 min

Aansprakelijkheid en rust in de tandartspraktijk

Tandartspraktijken willen professioneel werken en risico’s beheersen, met autonomie, tijd en focus op de zorg.

17 maart 2026
Leestijd 2 min

Ik ben Jennifer. En ik blijf gewoon verpleegkundige.

Jennifer: 'Ik geloof dat verpleegkundigen niet alleen gehoord moeten worden. Ze moeten invloed hebben.'

16 maart 2026
Leestijd 2 min

Nieuwe koers voor zzp-beleid: kabinet kiest voor Zelfstandigenwet

Het nieuwe kabinet kiest voor de Zelfstandigenwet. Wat betekent dit?

3 maart 2026
Leestijd 5 min

Een nieuwe woning in 2026? Dit verandert er voor jou

Meer kansen op een hypotheek voor alleenstaanden en starters in 2026, ondanks blijvende krapte op woningmarkt.

PrivacyverklaringAlgemene voorwaardenDisclaimerToegankelijkheidsverklaringCookiegebruikCookie instellingen