Ga direct naar: InhoudGa direct naar: Menu
Nieuwsbericht

Herziene KNMG-richtlijn Omgaan met medische gegevens

19 maart 2024
Leestijd 2 min

Veel zorgverleners hebben hun handen vol aan het beantwoorden van de vele brieven en verzoeken die zij ontvangen van patiënten, bedrijfsartsen, verzekeraars en (letselschade) advocaten. Het kost doorgaans veel tijd en energie om uit te zoeken welke informatie wel en niet kan worden ingezien, verstrekt, bewaard en/of vernietigd. Een hulpmiddel daarbij is de KNMG-richtlijn Omgaan met medische gegevens, die recent is herzien. 

Enkele wijzigingen in de richtlijn zijn het gevolg van ontwikkelingen in de rechtspraak, zoals bijvoorbeeld twee belangrijke uitspraken die de Hoge Raad vorig jaar heeft gedaan. In een van die uitspraken is bepaald dat een (individuele) zorgaanbieder geen inzage hoeft te geven in een calamiteitenrapport. De beslissing om die informatie te verschaffen is aan de zorgaanbieder zelf, maar een verplichting tot het verstrekken van de informatie heeft een zorgaanbieder volgens de Hoge Raad niet.

In de andere uitspraak heeft de Hoge Raad bepaald dat een zorgverlener ter beoordeling van een aansprakelijkstelling alleen informatie mag verstrekken als de patiënt daarvoor toestemming heeft gegeven. Wordt die toestemming niet gegeven, mag geen informatie worden verstrekt en kan niet worden verlangd dat een inhoudelijk standpunt wordt ingenomen over de aansprakelijkstelling. De (gevolgen van deze) uitspraken zijn nu verankerd in de herziene richtlijn.

Andere belangrijke aandachtspunten in de herziene richtlijn gaan onder meer over medische beoordelingen, de participatiewet en informatieverstrekking door een verzekeringsarts. Verder kan het goed zijn van de volgende wijzigingen in de richtlijn op de hoogte te zijn:

  • Als een patiënt heeft verzocht om vernietiging van zijn volledige dossier mag een zorgverlener het verzoek tot vernietiging bewaren. Daarmee kan in een later stadium worden aangetoond dat het dossier op verzoek van de patiënt volledig is vernietigd.
  • Het online voorschrijven van geneesmiddelen wordt gedoogd. Voorheen mochten geneesmiddelen alleen via internet worden voorgeschreven als een fysieke ontmoeting met de patiënt had plaatsgevonden. Na het gedoogbeleid tijden de COVID-19 pandemie is een ‘beleidsregel voorschrijven via internet in het leven geroepen waaruit blijkt dat niet handhavend zal worden opgetreden als een geneesmiddel wordt voorgeschreven via internet zonder een fysieke ontmoeting.
    Er moet dan wel worden voldaan aan de volgende voorwaarden:
    a. een fysiek consult of onderzoek is niet nodig en;
    b. de voorschrijver beschikt over de geactualiseerde medicatiehistorie van de patiënt en raadpleegt die voor zover nodig.

Wat kunt u doen met brieven en verzoeken van allerlei partijen?

Het kost doorgaans veel tijd en energie om uit te zoeken welke informatie wel en niet kan worden ingezien, verstrekt, bewaard en/of vernietigd. Als u precies wilt weten wat u wel en (beter) niet kunt doen, kunt u de KNMG-richtlijn Omgaan met medische gegevens raadplegen. Daar wordt ook door de tuchtcolleges, de geschillencommissies en rechters aan getoetst. Daarnaast is het goed (ook) uw overwegingen met betrekking tot het al dan niet voldoen aan verzoeken zo nodig te noteren.

Meer informatie

Verschillende VvAA-deskundigen houden zich in het kader van de VvAA-beroepsaansprakelijkheids- en rechtsbijstandverzekering in brede zin bezig met het omgaan met, en het voorkomen van, klachten en claims in de zorg.

Over de auteur

Advocaat Lenore Beij

Lenore Beij

Advocaat

lenore.beij@vvaa.nl

Expertises

  • Gezondheidsrecht
  • Aansprakelijkheidsrecht

Meer lezen?

Begeleiding en ondersteuning van een zieke werknemer tijdens verzuim en re-integratie
27 oktober 2025
Leestijd 2 min

Verzuimbeleid steeds professioneler, maar niet altijd: hoe zit dat?

Er zijn praktijken en zorginstellingen waar verzuim nog ad hoc wordt opgepakt. Een verzuimbeleid biedt grip.

Zorgverlener kijkt verontrust naar beeldscherm
13 oktober 2025
Leestijd 2 min

Cyberveiligheid in de zorg: steeds vaker doelwit?

Cyberincidenten in de zorg nemen toe, en de impact is groot.

30 september 2025
Leestijd 1 min

De ZorgDatJeHetWeet Verkiezingsavond: politiek voor de jonge zorgprofessional

ZorgDatJeHetWeet organiseert op donderdag 23 oktober een verkiezingsavond in De Nieuwe Liefde in Amsterdam.

Minister van Financiën draagt het koffertje op Prinsjesdag
18 september 2025
Leestijd 6 min

Prinsjesdag 2025 en de fiscale maatregelen

Wat merk je in 2026 van het belastingplan dat op Prinsjesdag is bekendgemaakt?

PrivacyverklaringAlgemene voorwaardenDisclaimerToegankelijkheidsverklaringCookiegebruikCookie instellingen