Van zomerreces naar verkiezingen: wat staat de zorg te wachten?
Terwijl Nederland geniet van een welverdiende zomerpauze, bereiden politici en beleidsmakers zich voor op een drukke periode vol belangrijke beslissingen. Op 29 oktober 2025 gaan we weer naar de stembus. Maar ook in deze aanloopperiode blijft het demissionaire kabinet aan het werk. Wat betekent dit voor zorgprofessionals? En waar liggen de kansen en risico’s in deze fase van demissionair beleid en politieke koersbepaling?
Demissionair, maar de zorg staat niet stil
Hoewel het kabinet demissionair is, gaat het werk in de zorg gewoon door. Zo blijft het ministerie van VWS moties en toezeggingen opvolgen. Een voorbeeld is de motie van Claassen en Wilders over de restitutiepolis, waar we eerder al een blog over schreven. Voor het eerst dit jaar bood geen enkele zorgverzekeraar meer een restitutiepolis aan.
De motie riep de minister op om verzekeraars te bewegen deze polissen vanaf 2026 weer aan te bieden. De minister kan dit echter niet afdwingen; verzekeraars bepalen zelf welke polissen zij aanbieden. Wel is het gesprek gevoerd: via Zorgverzekeraars Nederland (ZN) bracht VWS deze wens over. Tot op heden zijn er echter geen signalen dat verzekeraars hier iets mee doen. Daarmee beschouwt de minister de motie als ‘uitgevoerd’.
Regeldruk blijft topprioriteit
Als antwoord op de toezegging om de arbeidsmarkt in de zorg in kaart te brengen, verwijst de minister naar het Platform Afwenden Arbeidsmarkttekort, dat tijdens de zorgtop 2025 werd gepresenteerd. Dit platform doet onder andere suggesties om de administratielast te verminderen, bijvoorbeeld door eenvoudiger verantwoording richting zorgverzekeraars, zorgkantoren en gemeenten.
Dat is hard nodig: uit onze eigen Bezielingsscan blijkt dat zorgverzekeraars door zorgverleners worden gezien als de grootste veroorzaker van regeldruk. Minder ingewikkelde afspraken en meer vertrouwen zijn cruciaal om professionals gemotiveerd te houden en voor de zorg te behouden.
Sommige voorstellen klinken hoopvol, andere verdienen waakzaamheid
De verkiezingsstrijd is begonnen
In de aanloop naar de verkiezingen heeft de VVD als eerste partij haar conceptverkiezingsprogramma gepresenteerd. Daarin valt onder andere te lezen dat de partij oproept om de regeldruk te verminderen, onder meer door het schrappen van eisen van zorgverzekeraars en het verbod op dubbele uitvragen.
Tegelijkertijd komt de vrije artsenkeuze opnieuw onder druk te staan, doordat de mogelijkheden voor ongecontracteerde zorg verder beperkt zouden worden. Daarnaast wil de VVD zwaardere straffen bij agressie tegen zorgverleners en het recht om behandelingen te staken wanneer de veiligheid in het geding is.
Sommige voorstellen klinken hoopvol, andere verdienen waakzaamheid. Naar verwachting verschijnen de meeste verkiezingsprogramma’s begin september. Wij volgen deze kritisch en blijven ons met inzet richten op thema’s die onze leden raken: van vrije artsenkeuze en regeldruk tot werkplezier en samenwerking op basis van vertrouwen.
Politiek leeft, en wij leven mee
Kortom, de komende maanden zijn cruciaal. Niet alleen voor beleid op hoofdlijnen, maar vooral voor de praktijk van zorgprofessionals. Daarom organiseren we op woensdag 23 oktober, samen met Zorg Dat Je Het Weet, een verkiezingsshow gericht op jonge zorgprofessionals. Tijdens deze interactieve bijeenkomst brengen we in kaart wat er speelt in de zorg en hoe de verkiezingsprogramma’s hierop inspelen. Met bijdragen van politieke duiders en zorgprofessionals zelf, bieden we een platform voor een inhoudelijke dialoog. Zet deze datum vast in de agenda; meer informatie volgt binnenkort.
Meer lezen?
Amref opent universiteit in Nairobi met steun van VvAA
Amref opende in een universiteit in Nairobi om zorgverleners op te leiden en de gezondheidszorg te versterken.
Wanneer meldt u disfunctioneren bij de inspectie?
Lees wie de melding moet doen, wanneer u moet melden en hoe snel dat moet gebeuren.
Grensoverschrijdend gedrag in de zorg: wat te doen?
Soms is het duidelijk dat er sprake is (geweest) van grensoverschrijdend gedrag, maar lang niet altijd.
Kabinet stuurt zzp-wetsvoorstel Vbar naar Tweede Kamer
Begin juli diende de minister de definitieve versie van het zzp-wetsvoorstel Vbar in bij de Tweede Kamer.